Jdi na obsah Jdi na menu
 


trio.png

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

:)))))

micha stipa27. 9. 2010 13:32

no teda janko to sis utukala prstiky :))))))ale pekne si to vystihla moc dekujeme :))))
dnes labuti znova a vecer se dozvime jestli nahodou nebudeme tancit jeste zitra bo jiri kodym ma neco s nohou
jinak terminy na rijen 3.10. dvojak sylfidy23 .10 spartakus -brno28.10 johanka -kalich 29.10 spartakus brno
30.10 giselle -ostrava 31.10 labuti statni opera
a ted si jdu lehnout abych to vecer nejak zvladnul :)))))
mejte se kraaaaaaaasne
ps.dekuji za kvetiny atd po labutim byly krasne :)))))

Labutí

Ivana26. 9. 2010 23:50

Jani, teda to je elaborát!:)) Ale přesný - ta Bennova proměna mě taky kdysi zaskočila. Nebo takhle - když jsem to viděla poprvé, tak jsem z 2.galerie bohužel nedohlédla až na zadní jeviště, kde se tahle scéna odehrává, tudíž mi to pak furt nějak nesedělo, co se najednou stalo s Bennem a kde se tam pak na konci vzal. No, podruhé, z nižších pater to bylo lepší a vše mi docvaklo - je to zajímavej nápad.
A jinak - co dodat - skvělé jako vždy, po možná trochu rozpačitém začátku to bylo stále lepší a lepší, až to vygradovalo v dokonalé finále! Hlavní role - bez komentáře:) - jen jsem si zas uvědomila, jak je Nikola vážně skvělá a naprosto sebejistá! Ve Finsku budou mít s Michalem určitě úspěch!

Janka

Bartolomea26. 9. 2010 17:22

Milá Janko,
vrátila jste mi mou výtku i s úroky a jsem Vám za ně vděčná.
Krásně jsem si početla a mám radost.
Takže zítra večer v ND?:))

Mlha

Janka26. 9. 2010 17:06

Milá sestro Bartolomeo:)
Rozhodně budu plně respektovat vaše vlastenecné rozhodnutí šířit slávu české pohádkové magie v dnešní šedé smutné a uspěchané době:) A budu podezřívat Michala, že vás k tomu svými pohádkovými postavami a výkony plně inspiroval:)
A omlouvám se za tak dlouhé příspěvky, ale jak jste sama říkala, dlouho jsem tu nic nenechala, tak jsem se potřebovala vypsat:) A není nic krásnějšího, než sdílet své nadšení s lidmi, kteří jej chápou a proživají stejně intenzivně, ve vašem případě si dovolím podotknout, že ještě intenzivnější:)

Přeji všem krásnou, ač trochu uplakanou neděli a těším se se všemi na viděnou na nějakém dalším představení:)

Janka

Bartolomea26. 9. 2010 14:50

Milá Janko, děkuji za komentář o třech dějstvích:)
Jen bych ráda zůstala ve světě českých kouzel..., což takhle:"mlha přede mnou, mlha za mnou":)

Labutí IV.

Janka26. 9. 2010 14:25

IV. dějství, vrchol celého příběhu, byl okamžik, kde už jsem ani nedýchala. Tenkrát mě Odettin smutek bolel až fyzicky, byla nádherná,skvostná, dechberoucí. Jejich vzájemné souznění s Michalem na jevišti je nesmírně silné a velmi nakažlivě přenosné i k divákům. Snadno a intenzivně je vtáhne do emocionální hry a prožívání mezi postavami a s nimi zároveň. A v tomto případě jsem měla pocit, jako by Odetta chápala, co princ udělal, že za to nemohl, vždyť Odilie byla jako její odraz v zrcadle. A v jednu chvíli to byla dokonce i ona, která prince tiší z jeho výčitel a uklidňuje.
Když nastupuje finální boj o Odettu, nikdo ani nedýchá. V rozhodujícím okamžiku přichází Benno, střelí(to bylo moc efektní...fakt to vypadalo, jako by to byla vystřelená šipka..moc dobře to udělali, kluci opálení:)) Riothbarda..a..a?.. A ono nic..Benno je hozen mezi labutě a plav chlapče, Rothbard jako zraněné zvíře je ještě nebezpečnější a ejhle..on škrtí prince? Ech? Princ padá bez dechu na zem? Přiškrcen? Wow:) Ještě napínavější než jsem čekala..dát tam v tuhle chvíli reklamu, tak by mě trefil šlak..Ale už je tu zase Benno, chvíli truchlí nad mrtvým princem, ale pak naštěstí použije svou inteligenci, zjistí, že princ není mrtvý, jen je příliš slabý, aby svou labuť zachránil..a tak se Benno vrhá na Rothbarda a s ním i Odettou končí v jezeře.ne počkat..Rothbard strhavá Odettu a Benna..Rothbard Benna?..
Ech..Cože? A proč jako? Smysl? No..já už si něco vymyslím..na něco přijdu..třeba se jen chlapci v horlivosti nedohodli, kdo ho ho hází do zákulisí tentokrát..
Ale to už se opět staví princ na nohy..nejlepší přítel pod vodou, milovaná žena pod vodou...když oni, tak já taky..a ač mu labutě snaží bránit v nemilosrdném utonutí, odhání je a mizí v mlze...Nedýchám...vím, že vyjde..vím to..ale nedýchám a počítám každou vteřinu...a už tu je..vynáší svou zachráněnou princeznu v náručí, oba padají na zem, objímají, vyčerpaní, ale šťastní...(nikdy nepochopím, jak to ta Nikola dělá s těmi převleky..toje přeci takovej fofr)...poslední obejmutí, tma, opona..
A první dojmy?:
PO tvářích mi tečou slzy, zase půjdu z divadla jako emo..mám pocit, že mám asi tak čtyříctky horečky..třesou se mi ruce..tleskám jako o život..nejradši bych skákala nadšením, ale radši si jen stoupám a tleskám...DOKONALÉ, BRILANTNÍ A JEŠTĚ K TOMU TO VŠECHNO DOBŘE SKONČÍ...tedy pokud nejste fanoušci Benna nebo té temné strany síly Rothbarda...i když..napadla mě velmi hříšná myšlenka, je existuje možnost, že by VIP dvojici Nikoly a Michala doplnil ještě Saša Katsapov. A to už by taky mohlo být ještě o kousek zajímavější.

Každopádně tohle jsou jen povrchové dojmy..těch věcí, které tam člověk viděl, bylo mraky:) Ale aspoň mi teď sestra Bartolomea nemůže říct, že nepřizpívám;;))

Mějte se všichni krásně a nádherně, všem kdož jdou zítra znovu nahlas závidím, ale hlavně přeji nádherný zážitek:))

Labutí III.

Janka26. 9. 2010 14:09

Na druhou polovinu představení jsem byla nesmírně zvědavá. Ale přestávka byla dlouhá..i o to, že ač jsem proběhla celé ND od zhora dolů, co jsem hledala, jsem nenašla. Mysleli jste si, že jeptišky jsou v davu nepřehlédnutelné? Tak to neznáte sestru Bartolomeu;) Přes prázdniny se s Ivankou zjevně naučily ninja neviditelnost a ozkusili ji přímo na mě(našla jsem je až na zastávce tramvaje po představení a to nevím, kudy šly, neb jsem poctivě čekala celou dobu před vchodem;))Inu zadařilo se:)
Ale zpět k představení.
Co mě na celé inovaci choreografie překpavilo, že mnohé nové pasáže byly mnohem technicky a krokově náročnější, než původní verze. O to víc, že klasická verze petipa ivanov není zrovna z těch jednoduchých. O to větší jsem ale měla požitek s interpretace. což mi připomíná, že ač si nejsem jistá, tak před závěrem II. dějství byla přidána taneční pasáž pro solo prince na hudbu, kterou jsem měla spojenou s tancem labutí:) Nevím, zdali to tak je, nicméně mě to potěšilo..víc Míchala na jevišti vždycky potěší.

Třetí dějství bylo opět precizní a bezchybné a velmi jsem ocenila eliminaci jen na tři princezny:) Vzhledem k tomu, že divák ví, že Odilie je vlastně Benno, tak o to víc, jsem si zápletku užívala a v duchu si říkala, Benno, Benno..tys to nedomyslel..co kdyby si te ten princ fakt vzal?:))Každopádně o to bolestnější je pak scéna, kdy se Benno měmí zpět, uvědomuje si, co udělal a jaký dopad to na prince mělo.
A to už se taky musím dostat k faktnu, že všichni představitelé stěžejních rolích byli excelentní. Michal a Nikala..netřeba dodávat, že jsou dokonalost sama..ale Karel Audy si mě také velmi získal a jeho postavu jsem si velmi oblíbila..nu a Richard Kročil, ač mi z počátku přišlo, že občas zaškobrtne při doskocích a točkách, tak od II. dějství byl i on perfektní a nesmírně charismatický až démonicky..a přitom nenásilně, což jsem kvitovala.

Labutí II.

Janka26. 9. 2010 13:57

Oh..pardon..lehký omyl..ne Bonno..ale Benno..no.ano, to jedno písmenko to dost zachraňuje..ale i tak..:)
Ano, Benno, věrný,chápající a obětavý přítel. A pro mě největší dějové překvapení celého večera. Ale k tomu se ještě dostanu.
II. Dějství je chronicky známe. A i tady jsem ocenila, že mnoho původního zůstalo, ale mnoho dalšího došlo změn:) A opět k lepšímu. Jednoznačně opět přidaná práce paží, inovace v choreografii. A ty labutě:) přesně jak švýcarské hodinky, ladné, nádherné...
A i tady příběh funguje bezchybně a konečně se zajímavou zápletkou..
Rothbard nejen, že si prince udobřit darem nechtěl, ale naopak..vylákal ho na lov, aby se ho mohl zbavit..a ano, schození prince do jezera je velmi dramatická chvíle (je to k nevíře, jak Michal umí tak krásně a efektně na jevišti trpět, že by na to člověk srdceryvně koukal pořád). A o to víc vyzní, že ho z jezera zachraňuje lidská dívka, nikoli pták. Jejich seznámení je tak mnohem osudovější..zvláště, pokud je to dívka, kterou chce i černokněžník, ale která ho odmítá a za svou lásku k princi zaplatí svou labutí podobou. A ještě o to víc je pak pochopitelná Odetta, která náhle má mnohem lidštější rozměr a právě z lásky nechce, aby s ní princ byl, nebot si je vědoma svého stavu a nebezpeční, které princi hrozí ze strany Rothbarda.
Stejně tak potěší, když se do všeho zaplétá Benno, který je jaksi nešťasný, když vidí, že princ má oči jen pro labutí dívku. Že by milostný trojúhelník? Hezké na to je, že v tomto případě to každý může pohodlně intepretovat po svém..já osobně jsem pro přesah Bennovy postavy v podobě jeho nenaplněné lásky k princi(nikoli ztráty jeho přátelství)..ale vůbec to tak být nemusí..což je paráda...je tu spoustu prostoru, pro divákovu fantasii, což je krásné..
V každém případě je velmi silný okamžik, kdy princ jde říct matce o své labuti, zatímco Benno prosí Rothbarda o pomoc a ten ho mění v Odilii. Což je dějový zvrat který jsem nečekala a který definitivně posunul mou bradu směrem dolů. A ano, na Karla Audyho mavajícího pažemi ala labutí port de bras...na to do smrti nezapomenu.
A moje první reakce po první půli:
COŽE? COŽE? To nemyslí..? No to je bomba:)Perfektní. geniální...Kenneth Greve je rebel..oh, to je prostě paráda..úplně mě dostal..Jo, ten Karlštejn v pozadí, oh mocně..mám hroznou žízeň..

Labutí

Janka26. 9. 2010 13:14

Samozřejmě, jak už to u mě bývá, všechno se seběhlo na poslední chvíli. Lístek, přespání v Praze, i to shánění kytky pro Nikolku a něčeho dobrého pro Michala bylo zase jen tak tak a do hlediště mě intenzivně provázel vřeštící nervózní zvonek, který už chtěl začít...místo jsem měla naprosto pohádkové, přehled po celém jevišti a přesto dost blízko, abych měla něco i z výrazů:) No a pak už jsem se jen vezla:

Úvod mě zaujal a hned praštil svým lehce hamletovských vyzněním. A aspon ta předehra nebyla tak dlouhá...výměna malých chlapců za Michala a Karla Audyho mě vyloženě pobavila, neboť hoši byli v punčoškách a košilkách vyloženě roztomilí.
Přítomnost Rothbarda ala ministra hned od začátku zaváněla zajímavou zápletkou. V prvním jednání byla děvčata ve sboru ještě malinko nestejnorodá a občas si tam někdo šel dřív někdo později, ale budiž, nikdo tu přece není stroj. Písklata z přípravky či konzervy byla moc roztomilá a bylo hezké, že je zapojily.
A ano:) Choreografie Kennetha Grevea byla maximálně osvěžující. Hlavně práce paží, ale vlastně rukou obecně. V celé představení jsem velmi oceňovala, že stále vychází z klasického ztvárnění, ale sám si ho doplňuje, mění a vyšperkovává. A zatímco některé kroky jsem důvěrně poznávala, přišlo mi, že na mě každou chvíli bafla nějaká choreografická novinka či vychytávka.
Je pravda, že díky hlubšímu rozvedení postav a jejich motivací jsem začala chápat prince, ne jako jednostrannou jednoduchou loutku pro pohyb labutí a děje, ale mladíka, který se hledal ve světe moci, vlády, zmítám zármutkem po otci, citové díře, která v něm zbyla a byla nejspíš i příčinou jeho nenávisti k ministrovi a zároveň obyčejné potřebě dítěte mít svou matku na blízku, což se mu očividně už od dětství nedostávalo. Nu a v tuto chvíli přišla nařadu postava přítele Bonna(proboha, bych takhle nepojmenovala ani svýho psa, natož takhle důležitou postavu příběhu..no nic)...

Labutí Jezero

Janka26. 9. 2010 13:01

Krásnou neděli:)
Onehdá mi sestra Bartolomea v žertu vynadala, že jsem na fun stránkách už dlouho nebyla:)Byla pořád, jen neměla kdy a co psát:)
NO..díky dobrotě a ochotě jedné nejmenované osoby se to po včerejším představení změnilo..a je toho tak na seminární práci:)

Když mi Michal Labutí v ND horlivě doporučoval, tak trochu jsem si říkala, co na tomhle kusu mohli udělat nového? Lekce upravit choreografii? POhrát si s koncem? Oho, přátelé...kdybych jen tehdy tušila:) Ale pojďme popořadě:)

Labutí jezero 25.9.2010

Bartolomea25. 9. 2010 23:16

Dobrý večer všem :)
Nádherné, překrásné Labutí jezero.
Veliká, veliká škoda, že se tančí tak málo.
Dnešní počáteční napětí totálně sňala paní Nikola Márová, dokonalá, sebevědomá, jistá.
Pan Karel Audy velmi vtipně pil ze tří pohárků a pan Kročil byl vskutku démonický.
Nepřekonaletná a záviděníhodná je partnerská ladnost a harmonie paní Márové a pana Štípy.
Myslím, že diváky ve Finsku zahřeje slunce uprostřed šera.
Děkuji a gratuluji.

Suomi

Camushka24. 9. 2010 10:33

Onnittelut, suomalaiset! Nauti!

Finsko

Májenka23. 9. 2010 20:58

Finové se mají! :))
My se ovšem taky máme, protože 25. a 27.9. některé z nás čeká nejčistší, nejskvostnější a bílými labutěmi pokryté Labutí jezero :)
Mmmmm, mě asi nečeká, škoda no, snad jindy ;)

Finsko

Bartolomea23. 9. 2010 10:28

Koukněte se na http://www.ooppera.fi/,

La Sylphide

Bartolomea23. 9. 2010 10:17

Michal Štípa by měl tančit 3.10.2010 v představení La Sylphide v 15.h a v 19.h

Stavovské divadlo 20.9.2010

Bartolomea20. 9. 2010 18:33

Moji milí, mistře Michale a všichni.

Dnes jsem byla na semináři ve Stavovském divadle k stému výročí slavného choreografa Maria Petipy.
Ubreptaní studenti dokonale ztichli, když na jeviště vstoupili Nikola Márová a Michal Štípa.
Ještě nikdy jsem neviděla svatební tanec Šípkové Růženky a velmi mě dojal.
Chci Vás oba, Michale a Nikolko, pochválit a poděkovat Vám, protože ať tančíte cokoliv a kdekoliv, tančíte čistě, čisťounce, že mě to zasahuje a dojímá.

V závěru semináře byla citována slova velkého choreografa...:"Mám ženu a děti a nejsem šťasten."

Milý Michale, já Vám ze srdce přeji, abyste na sklonku každého den svého života mohl říct:"Nemám všechno, ale jsem šťasten."

Májenka

Bartolomea20. 9. 2010 18:31

Ahoj Májenko, díky za pozdrav:)

nova sezona

Májenka18. 9. 2010 23:01

Zdravím všechny příznivce baletu v nové sezoně! Užívejte vrcholného tanečního umění do sytosti :)
A děkuji za video z Oněgina, je to tak krááááásnéééé! :)

Stavovské divadlo 20.9.2010

Bartolomea18. 9. 2010 21:18

Moji milí,
chci Vám všem poděkovat.Ivance za umístění videa Oněgin a Janě B. za upzornění na další odkaz.
Panu Jiřímu, že obě vide umístil na youtube a Camushce, že si našla čas a zareagovala:)

Také Vás chci UPOZORNIT,

že 20. 9. 2010 od 15.00 proběhne ve Stavovském divadle odborný seminář o životě, díle a odkazu slavného choreografa Maria Petipy, který se významně zapsal do dějin světového tance.
V praktické části semináře zatančí nejkrásnější pár naší české baletní scény, paní Nikola Márová a pan Michal Štípa.

video

Camushka18. 9. 2010 19:10

Jééé Oněgin!!! To bych moooc ráda zase viděla. Díky, díky :)