Jdi na obsah Jdi na menu
 


trio.png

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Advent

Advent1. 12. 2010 17:46

Zdravím všechny pisatele i "čtenáře":-) těchto stránek a přeji jim krásné adventní čekání. Radujme se, že to není čekání na Godota,ale na Někoho kdo nejen příjde, ale už tady je. A do tohoto času Michalovi děkuji, že rozdává v tomto světě krásu.

od srdce všem:)

Bartolomea27. 11. 2010 22:28

Moji milí,
dnes odpoledne tančil Michal Štípa v ND.
Nebyla jsem tam.
Představení Svěcení jara bylo vyprodáno:)
Tato skutečnost mě moc těší.
Připomnělo mi to moji počínající profesní dráhu, kdy mi moje, tehdy v mých očích, mnohem starší kolegyně
řekla:"Není důležité, co máš k dispozici, ale co s tím dokážeš."
Lyrická Lyrická je jenom jedna, ale soubor baletu ND je tak schopný, že zatančí skvostně všechno.
Skutečně, není radostnější zažítek, než když každý koná ze srdce.
Když tanečníci božsky tančí, když jsou představení vyprodaná, když uvádějící personál je ochotný a neodnáší dárek a květinu pro umělce s kyselým obličejem, jako nepříjemný nákup, ale s úsměvem, jak by byl dárcem sám:)
Dnes byl nádherný den a dnešním večerem začal Advent, čas přípravy na Vánoce.
Přeji nám všem a hlavně Michalu Štípovi, ať se nám to konání od srdce a ze srdce daří:)

Tampere

Bartolomea21. 11. 2010 17:47

Milí, Michale a Nikolko,
myslím na Vás, ať se Vám v Tampere královsky tančí.

Ivana - článek

Bartolomea20. 11. 2010 10:39

Ivanko, Ivanko:)
To je nádhera, děkuji, nesmírně jste mě potěšila:)

Děkuji také za zaslání Vašeho článku a doufám, že se nebudete zlobit, když se o něj podělím s ostatními.
http://www.topzine.cz/novy-balet-v-narodnim-divadle-sveceni-jara-od-symfonie-pres-argentinske-tango-po-pohansky-ritual/

Zdravím také všechny ostatní příznivce Michala Štípy a návštěvníky těchto stránek a upozorňuji, že Michal Štípa a Nikola Márová tančí zítra ve Finsku v Tampere a stojí o Vaši podporu a u těch, kteří se umí modlit o modlitbu:)

Začíná vykukovat slunko, tak se mějte hezky:)


NOVÁ FOTOGALERIE

Ivana20. 11. 2010 0:02

nová fotogalerie - Svěcení jara

Děkuji

Bartolomea18. 11. 2010 11:17

Děkuji, Michálku,
právě jsem si říkala, že je už dost té šedé barvy venku:)


Tak ještě pro potěchu všem.
Michal Štípa tančí 4. a 22.12.2010 v 19.h. Louskáčka

:)))))

micha stipa18. 11. 2010 9:07

dobre rano vam vsem :))
dekuji za krasne komentare a take za prani k narozeninam a za krasne darecky co od vas dostavam na predstaveni
preji vam krasne podzimni dny :)))))

Aktuálně

Bartolomea18. 11. 2010 8:20

Dobré ráno:)
Pro ty, kteří nechodí každý den do aktualit, ale samozřejmě pro všechny:)
Michal Štípa dnes tančí v ND Svěcení jara.
21.11.2010 tančí Labutí jezero v Tampere Finsko.

Ivanko, děkujeme za zjistění informací a uvedení na stránky.

Finsko

Bartolomea17. 11. 2010 12:46

Moji milí,
tento týden mají být Michal Štípa a Nikola Márová opět ve Finsku.
Přeji jim oběma úspěch a radost.

Vám všem, kteří ještě studujete, přeji odvahu měnit svět, jak to dokázali Vaši předchůdci 17.11.1989

Děkuji Jance a Ivance za skvělé komentáře.


Svěcení jara

Ivana16. 11. 2010 23:58

Zdravím,
já musím říct, že se mi Svěcení celkově líbilo. Ano, byly tam momenty, kde jsem se trochu nudila, ale těch bylo vážně pomálu a ostatní je dostatečně přehlušily.
Mahlerova symfonie mě tentokrát už oslovila, a to i monotónní (doslova) začátek - je zajímavý, jak umí někdo hrát, když jen stojí:) - a ta prostřední živější část inspirovaná - snad maďarskými? - nevím - motivy byla pěkná. Déjá vu je vtipné, Saša na špičkách je zážitek - a to to není jen laciná parodie, což oceňuju!
Asi nejvíc se mi ale objektivně vzato:) líbí lyrická Lyrická. Přijde mi tak nějak nejoriginálnější a ty dvě zpěvačky mají velmi zajímavou barvu hlasu a bezvadně jim to k sobě ladí. Doplněno tancem - super. Videoprojekce je pro mě možná až přespříliš, ale nijak zásadně mi tam nevadí.
No a Empty Title - tango je naprosto skvělý! a Nikola s Michalem si to náramně užívaj - to bylo vidět - všem doporučuju naživo!:)
No a Svěcení - přišlo mi, že pohyb dobře zapadal do hudby. S tou jsem problém neměla, protože ruští skladatelé jsou mí nejoblíbenější. Ani skoro neustálé fortissimo mi nevadilo. Myslím, že to pěkně udržovalo napětí. Démonická hudba, démonický tanec. Mně to vyhovovalo, možná ke konci už je toho trochu moc, možná tím, jak je to vydatné a chvíle předtím musí divák chtě nechtě bedlivě sledovat scénu.

No a k těm komentářům tady - i při svém dávném premiérovém uvedení vyvolalo Svěcení jara také pozdvižení, takže historie se opakuje(?). Tehdá také vadila především hudba a Nižinského choreografie. Na svou dobu to bylo prostě moc avantgardní, což se dnes doufám! říct nedá.
Jinak na Operaplus se pod tamním článkem rozhořela docela jadrná diskuze, která se však moc netýká obsahu večera. Ale i tak je fajn, že se o tom aspoň někde mluví.
Mějte se a divadlu zdar!:)

To nejlepší nakonec

Janka14. 11. 2010 22:25

Tak, dost bylo přehnané kritiky:)
Je to vlastně trapné a neskutečně neoriginální, ale copak já za to můžu, že Michal s Nikolou jsou prostě kdekoli a kdykoli zlatý hřeb večera? Empty title sice bylo vrcholem střední části, ale pro mě vrcholem večera. Ne, nezvedlo mě to ze židle jako jindy. Ne, nemusela bych to vidět pořád do nekonečna...ještě tak pětkrát šestkrát a budu toho nasycena...a prostě Sólo je Sólo...ale Michal a Nikolou svým výrazem a nasazením úplně rozzářili jeviště a hned na to i diváky v hledišti. Přehnaně veselé výrazy první části tak ostře kontrastují s melancholickým smutným středem plným osamění a beznaděje, že vás to v klidu prostě nenechá..a hned vzápětí vás dobije opět ta přehnaná grimasa šťastného divadelního úsměvu..kruté, trochu pravdivé a upřímné..věříte jim každý pohyb, každičký záchvěv v obličeji...ne, asi to není to nejlepší, co umí..ale pořád je to to nejsrdečnější, co se tam ukázalo (i když tady bych sama sebe zastavila a šťouchla do sebe, že Saša Katsapov a Adélka Pollertová mě taky vzaly u srdíčka a že Petr Zuzka byla v Lyrické taky hustej...ne, Z.Susová si to u mě už asi nenapraví)Prostě střední část ukázala to nejlepší z předních baletní párů ND a kvůli nim na tohle představení stojí za to jít.
Sice mě to zase nakopne k tomu tvrdit, že by si Michal konečně zasloužil roli dost obsáhlou na to, aby upotřebil svůj jinak velmi široký herecký a výrazový rejstřík...ale tak třeba časem pro něj a Nikolku a ostatní napíše takové taneční role, kde divák uroní slzu po deseti minutách a nepřestane dokud neopustí budovu ND..(moment..to byl můj případ na Romeovi a Julii, no ale tak..já jsem co se Michalova tance týče hrozná cíťa, to se nedá brát jako berná mince))
Každopádně tanci zdar, žijme všichni blaze, hlavně to zdraví ať nám slouží a Michale, hodně štěstí do Finska, klidnou cestu a vřelé publikum.

P.S. Musím ještě moc poděkovat sestře Bartolomee za úžasný večer v její přítomnosti, protože bez ní, bych si to zdaleka tak neužila:))

Svěcení jara

Janka14. 11. 2010 22:12

Krásný večer:)
Jsou věci, které se potřebují rozležet a dát se dohromady:) Začnu tím horším.
Samotné svěcení jara...bylo. Hledám-li klady, tak určitě plné nasazení tanečníků a jejich perfektní zvládnutí technické i fyzické náročnosti choreografie. Hudba taktéž byla..efektní..konec byl..efektní. Studený, ale efektní. A to je asi tak jádro problému. A vlastně nejen tohohle představení. U svěcení jara, co mě drásalo a bolelo krom té neosobní studenosti nejvíc, byla zvukově nesladěná hudba. Tiché party byly moc potichu a bylo slyšet tanečníky na baletizolu...špičky a ťapky hopkající po podlaze jsou podle mě špatně...přílíš to zabíjí tu taneční úteričnost a vrací diváka tvrdě do reality zvukem, který se dá hudbou bez problému odstranit. A ve svěcení jara navíc byla hlasitá hudba příliš hlasitá a ostrá, vyšší tony mě fyzicky opravdu bolely, nehledě na to, že ta hudba není zrovna pozitivní.
Aby toho nebylo málo, ač jsem věděla, oč se v příběhu jedná, naprosto mi nedocházela forma jeho vyjádření. Kostýmy? Já nevím, moje mini taneční divadélko je chudé jak myš, ale za takové kostýmy bychom se asi styděly i my..už jen proto, jak působily. trikot polepený páskou? podivné hnědé sukně a pláštěnky? Proč? proboha se ptám proč? Za co? Scéna? Ano v jednoduchosti je síla a ta jediná kulisa je tam opravdu efektní..ale jen na začátku a na konci..jinak je mi ukradená..vlastně jako celé to předtavení...po pěti minutách jsem začla myslet na to, jaký mám vlastně hlad a velmi intenzivně jsem začala myslet na banán ve svém baťohu...na pití ve svém baťohu..na zítřejší trénink, ještě musím dopsat scénář a poslat ho to tejna..moment? nesedím náhodou v národním a nekoukám na balet? Ale ten je mi ukradený...celé jeviště by mi mohlo být ukradené...a to je špatně a nefér vůči těm lidem tam, co tam dřou až z nich cáka pot..ale spíš je mi jich líto, než že bych se vžívala do jejich postav..a to je zase špatně...výborní tanečníci ve špatném tanečním kuse...škoda..bylo to studené a zabalené v nevábném obalu. I čokoláda musí nějak vypadat, abyste si jí vůbec koupili. Nemůžu si pomoct, ale jak už bylo psáno v programu..Petr Zuzka tohle dostal za úkol..nevybral si a to a byla to výzva...myslím, že se toho zhostil statečně, ale měl to nechat v Austrálii.

Svěcení jara

Bartolomea14. 11. 2010 20:45

Moji milí,
asi si řeknete, to není možné.
Ve čtvrtek nenapsala, v pátek tak stručně a dnes už podruhé:)
Ano, dnes jsem si sedla na první galerii a sledovala Svěcení jara z ptačí perspektivy.
Všechny tři části mi přišli krásnější.
Už jsem také věděla, co mě čeká a tak jsem si pochutnávala:)
Michal Štípa na mě působil velmi uvolněně a šťastně.
Musím se přiznat, že běsnění démonů kolem obětiště bylo opět naprosto pravověrné a protože miluji anděly a nepodceňuji moc zla, při veškeré úctě k umění tanečníků, tuto část snáším s mražením v zádech a nebudu ji vyhledávat.Jinak všechna čest, zatančeno skvostně.

Svěcení jara

Bartolomea14. 11. 2010 13:00

Moji milí:)
Ve čtvrtek a ještě i v pátek jsem si myslela, že díky třetí části už nebudu chtít vidět představení Svěcení jara.
Nedalo mi to pokoj a šroubovalo mi to v mozku celý pátek, sobotu i dnes.
Došla jsem k závěru, že skladba večera byla velmi důmyslně připravena a opravdu vyvolala nezvykle velké množství ohlasů a emocí.
Ten jemný a křehký, pro některé nudný začátek, měl pokračování v ve třech zralých celcích a pak přišla smršť.
Běsnění pohanských démonů kolem obětiště a mladá dívka na mě působili tak silně, že jsem se cítila jak spoutaná na zemi a na mě se hrne obrněný vůz.
Závěr byl vlastně positivní.Dívka unikla a v pozadí zazářilo mohutné světlo.
Po intenzivním premiérovém šoku jsem si uvědomila, jaké mám štěstí, že už smím věřit v Boha, který je LÁSKA:)
Dnes odpoledne jdu znovu a přeji tanečníkům, aby za jejich obrovskou dřinu, byla jejich představení navštěvována.


Janka

Bartolomea12. 11. 2010 21:28

Milá Janko, díky za vynikající komentář. Těším se na pokračování.

Svěcení jara

Bartolomea12. 11. 2010 18:03

Moji milí,
jen stručně k včerejší premiéře Svěcení jara.
Začnu horším,skončím nejlepším:)
Snad bych mohla propůjčit Národnímu divadlu slova Nářků Spasitelových:...."lidé můj, co jsem Ti učinil, čím jsem Tě zarmoutil, odpověz mi?..........
Nejsou peníze, jak staromódní výmluva.Bez peněz nesmíme mít duši?Kdo řekl, že se diváci chtějí stále sytit depresí, agresivitou a beznadějí?TAK NA MĚ PŮSOBILA TŘETÍ ČÁST.Technické provedení tance naprosto skvostné, jen jsem nemohla najít duši.

Teď to lepší a nejlepší. Národní divadlo má skvělý baletní soubor. BRAVO, BRAVO, BRAVO!
Začátek první části byl tak dojemný, rozevřela se opona a tam stáli Michal Štípa a Nikola Márová.
Vyčítám si, že jsem nezačla ihned tleskat.Zaslouží si to.Jen stojí a už napňují duši blahem.
Symfonie, mladší setra Syfoniety:)
Druhá část zralá a pro mě nejkrásnější.
Tím končím.
Skvělému souboru baletu Národního divadla ZDAR a role ušité na duši i na tělo.

Deja vu, Lyrická a Empty title

Janka12. 11. 2010 13:34

Saša Katsapov a Adélka Pollertova jsou můj velmi oblíbený pár. Jsou to vyzrálí, špičkoví tanečníci s širokým rejstříkem nejen pohybového ale i hereckého a výrazového rejstříku. Sledovat je na jevišti je radost. Deja vu je o o vztahu mezi mužem a ženou, o stokrát prožitých momentech, ale všechno ve strunách jak vážných momentů, tak i humoru, který dodává vyznění mnohem více uvěřitelnosti a snáze je tak možné se s jejich performací stotožnit. Pobaví svou nápaditostí a zároveň je velmi příjemně civilní, přestože některé prvky zveličuje a dává do popředí. S tímhle párem bych své deja vu prožívala s chutí pořád dokola. Jejich lehkost i poctivá "divadelničina" jsou pastvou pro oko i duši, chce-li si divák užít víc než jen pouhou podívanou:)

Lyrická byl úplně a naprosto můj šálek kávy...hudba, která se mnou hýbala od začátku do konce, svičná choreografie hrající si s kontrasty zvuku a pohybu a jemný příběh, který nechal divákovy spoustu místa pro jeho vlastní interpretace. Využívám i prosté ale v tomto případě efektní scénografie pomocí krátké projekce, pracuje zajímavě se světlem. Užívala jsem si každá moment...jediné, co mi to kazilo byla Zuzana Susová...ona je technicky perfektní, ale někdy mám pocit, že má prostě jednu dramatickou polohu výrazu a té se drží zuby nechty úplně všude a pořád...ne, že by mě iritovala..ale když tančí ona, vždycky cítím citelnou hradbu mezi jevištěm a hledištěm a je pro mě těžké si to užít do sytosti:))

ouch, tolik hodin:) Jak se říká, to nejlepší nakonec, ale taky až příště. Takže Nikolku s Michalem si schovám:)

Symfonie D-dur

Janka12. 11. 2010 13:25

Ne, snad, že by to nemělo hezký začátek. Otevře se opona, rožne světlo a hle, Michal a Nikolka. Ač jen stojí, i tak se člověk úplně nadšením nadechne...je opravdu umění umět jen stát a přesto na jevišti být s velmi B....Tak..tolik k tomu opravdu pozitivnímu..
Ne, snad, že by tato choreografie nebyla zajímavá. Je...plynulé, hebké, něžné a lehké. Má svou souvislou logiku postupu pohybu, je na co se koukat...plyne velmi plynule, hudba je velmi krásná...neoklasická baletní technika je na pohled líbivá..ale! Tohle už jsem viděla...nejednou...Kiliná, Šmok..a desítky dalších..každý má nějakou svou symfonii, kde není příběh, kde se míší trocha humoru a hlavně hodně techniky. Je to představení, kde jde spíše o prostorové vyjádření hudby pomocí tance...je to jako pěkný..ale ze židle vás to nezvedne...něžné, hezké a líbivé..ale chvílemi trochu nuda...a pak ty kostýmy...dámské ještě v pořádku, ale jeslti se chudoba souboru projevuje tím, že na chlapy navléknou tenhle druh strašlivých punčoch a podivných košil s vestičkou, tak už na tom musí být opravdu špatně...nemít Michal tak sošné proporce, tak i on by byl ztracen, jako téměř zbytek mužské části vystupujících..nelichotilo jim tom v ničem, spíš naopak...škoda, protože to poněkud stěžuje pozornost na samotnou choreografii, která si to i přes všechno výšše napsané, zaslouží..
Musím říct, že pro mě osobně to celé dostalo smysl až ve chvíli, kdy se michal s nikolkou objali..a hned na to byl konec..takže to teplé lidské jsem si v tom nějak nenašla..ale tanečníci jsout o všichni skvělí.

Svěcení Jara Premiéra

Janka12. 11. 2010 13:15

Krásně ranné odpoledne:)
Včera jsme se sestrou Bartolomeou absolvovaly velmi zajímavý večer. Pro mě to byla první baletní premiéra a já jsem byla nesmírně zvědavá, co mě vlastně čeká.
Jednalo se o komponovaný večer složený z pěti choreografických celků z dílny Petra Zuzky.
Velmi mě zahřálo, že tento večer i program věnoval Pavlu Šmokovi, choreografické ikoně tvorby 20. století nejen českých luhů a hájů. Mě to zahřálo dvojnásob, neb mám tvorbu Přažského komorního baletu a to i tu současnou velmi ráda.

Ale k samotnému představení. Musím se přiznat, že to byl večer, kde nadšení střídala nuda nebo dokonce momenty, kdy jsem si říkala, že bych klidně mohla teď být někde jinde. Ale nepředbíhejme.

Svěcení jara

Camushka11. 11. 2010 14:07

Taky přeju, aby se premiéra vydařila!
určitě to bude super, jako vždycky.

Škoda, že se teď do Práglu nedostanu, Zuskovy choreografie by mě hodně zajímaly...